27.7.2019 │ Zvolenská Slatina


multižánrový festival súčasného umenia na slovenskej dedine

hudba│divadlo│diskusie│cestopisy│tanec│literatúra│ film│vizuálne umenie 

novembrový GUČA večer: historická filmová dráma Lidice

03.11.2016 19:36
Lidice

historická filmová dráma

nedeľa 27.11.2016 o 18:00 hod.

v kultúrnom dome Zvolenská Slatina

vstupné: 2€

 

Česko a Slovensko, 2011 │ 126 min.

Príbeh Lidíc, je príbehom obyčajných ľudí, ktorí sa absurdnou zhodou náhod priplietli do cesty dejinám. Približuje osudy obyvateľov Lidíc cez medziľudské vzťahy, a to najmä lásku, ktorá stojí na začiatku celého príbehu. Ide o veľkofilm plný emócií, zobrazujúci ako nenápadné maličkosti môžu zmeniť chod dejín a spôsobiť tragédiu.

Rok 1942 – nemecká propaganda úzkostlivo tají genocídu páchanú na civilnom obyvateľstve. Po atentáte na druhého muža tretej ríše Reinharda Heydricha sa situácia zmení. Ako zámienku k vypáleniu obce použijú jeden milostný list. Tak sa cely svet dozvedá o krutostiach páchaných fašistami.

V dobe svojho tragického konca, v júni 1942, mali Lidice za sebou dejiny trvajúce najmenej šesť storočí. Nacisti chladne popravili všetkých lidických mužov. Ženy a deti nechali previesť do koncentračného tábora. Niektoré deti dali na prevýchovu. Celková bilancia 192 popravených mužov, 58 žien zomrelo v koncentračných táboroch a 88 detí bolo poslaných do plynu. Obec Lidice bola vymazaná z máp a zrovnaná so zemou.

Historický veľkofilm Lidice je nakrútený podľa skutočnej udalosti.