multižánrový festival súčasného umenia na slovenskej dedine

hudba│divadlo│diskusie│cestopisy│tanec│literatúra│ film│vizuálne umenieGUČA večer _ dvojkoncert Jurãj Havlík & Pa(b)lo Gajdoš - 17.1.2016

od pesničkárov až po akustický speed metal
& brazílska bossa nova Joãa Gilberta

Po mnohých koncertoch s našimi kapelami sa skúšame teraz podeliť o piesne, ktoré máme radi, len sami - pomocou spevu a gitary.

 
_JURAJ HAVLÍK (spev, gitara / hrajúci v kapelách Maringotka a Egreš)
 
_Cero ma už niekoľkokrát volal zahrať do Zvolenskej Slatiny s kapelou Maringotka, s ktorou hráme cigánsky džez Djanga Reinhardta. Hoci sa mi to dodnes nepodarilo, do Slatiny už konečne koncertne zavítam - avšak nebude to s odkazom francúzskeho swingu, ale s odkazom brazílskej bossa novy. 
 
_Jeden z jej zakladateľov, João Gilberto (nar. 1931), je mojím najnovším hudobným vzorom. Vďaka nemu objavujem nové akordy a ich kombinácie, novú rytmiku, rytmickú oddelenosť spevu a gitary, nový jazyk - brazílsku portugalčinu, novú pestrosť v zdanlivej monotónnosti. Je to pre mňa úplne nový hudobný svet, na Slovensku minimálne známy, a aj preto sa chcem oň podeliť. Na koncerte odznejú bossa nova piesne aj absolútne neznáme v našich končinách, no odznejú aj pôvodné brazílske verzie piesní, ktoré sa neskôr stali známymi džezovými štandardami.

PA(B)LO GAJDOŠ (spev, gitara / hrajúci v kapelách Sunity a Secret Session)

_Zvolenská Slatina je pre mňa veľmi významné miesto. Je to obec, v ktorej som si začal byť tak pred pätnástimi rokmi istý, že hudba nie je len do pozadia či na zábavu, ale je to nepremožiteľná sila, ktorá dokáže uniesť hádam všetko čo aj my. Na tomto základe vzniklo skrz čisté hudobné nadšenie množstvo krásnych vecí ako výlety, vzťahy, priateľstvá, koncerty, festivaly, partnerstvá, krčmy, kapely aj deti. Dovolím si tvrdiť, že keby som vtedy v Slatine nepočul Blind Guardian, Angru, Rage, Gamma Ray, Stratovarius či práve Helloween, môj život by sa uberal iným smerom.

_Teraz po tých veľa rokoch a veľa odohraných koncertoch s rôznymi hlasnými kapelami sa momentálne snažím niečo povedať len s akustickou gitarou a hlasom. Takto hrám piesne starých pesničkárov z oboch strán Atlantiku no týmto koncertom by som špeciálne chcel vzdať hold aj mojim metalovým koreňom, cez tie správne skladby v správnych verziách, pre to najsprávnejšie potenciálne publikum (vy viete kto to ste) a na tom najsprávnejšom mieste.