27.7.2019 │ Zvolenská Slatina


multižánrový festival súčasného umenia na slovenskej dedine

hudba│divadlo│diskusie│cestopisy│tanec│literatúra│ film│vizuálne umenie 

januárový GUČA večer: dokumentárny film Život v oblakoch, cestopisy Cesta Juhovýchodnou Áziou a Cestou hrdinov SNP

04.01.2017 20:35
Život v oblakoch

dokumentárny film

Cesta Juhovýchodnou Áziou

cestopis

Cestou hrdinov SNP

cestopis

 

nedeľa 22.1.2017 o 15:00 - 18:30 hod.

v kultúrnom dome Zvolenská Slatina

vstupné: 2€

 

_dokumentárny film Život v oblakoch Slovensko, 2016 │ 50 min.

Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia. No na výčiny počasia sú výborne adaptované a naplno si užívajú život v týchto nehostinných podmienkach. Nenechajú sa zaskočiť ani jarným snežením. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú v období vášnivej jelenej ruje. No najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam a hladu. Akoby to nestačilo, predátori sa pokúšajú uloviť oslabené zvieratá. A tak do kráľovstva kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr – rys.

Réžia: Erik Baláž
Scenár: Erik Baláž
Kamera: Jozef Fiala, Karol Kaliský, Adam Baštek
Hudba: Michal Novinski, Lukáš Kobela, Ľuboš Bernáth


_cestopisné rozprávanie Cesta Juhovýchodnou Áziou

O svojej dobrodružnej ceste naprieč Juhovýchodnou Áziou nám príde porozprávať mladý, ale zato skúsený dobrodruh Janči Šúr. Vo svojom mladom veku precestoval vyše 40 krajín od ďalekého severu až po tropickú áziu. Tak si prídte popočuvať zaujímavé rozprávanie a možno sa nechajte inšpirovať.


_cestopisné rozprávanie Cestou hrdinov SNP

750 km za 26 dní. Od Dukliianského priesmyku až po hrad Devín. Po vlastných nohách a väčšinou sám. Svoje zážitky z tohto výkonu nám príde porozprávať Ondrej Smutný, ktorý celú trasu prešiel v roku 2015.